Zdrowa żywność

Sól epsom – właściwości i zastosowanie siarczanu magnezu

sól

Sól epsom, inaczej określana jako sól gorzka lub siarczan magnezu, znajduje zastosowanie w medycynie oraz kosmetologii. Jej właściwości odkryto już w XVII wieku – gorzka sól zawiera dużo cennych mikroelementów, które odpowiedzialne są m.in. za kondycję skóry i włosów. Dlaczego warto stosować sól epsom i kiedy po nią sięgnąć?

Sól epsom – właściwości

Wyglądem sól epsom przypomina gruboziarnistą sól kuchenną, a w praktyce jest to siarczan magnezu (MgSO4), który łatwo rozpuszcza się w wodzie, nadając jej lekko gorzki smak. W jego składzie znajdziemy przede wszystkim:

  • magnez,
  • miedź,
  • siarkę.

Siarka może wpływać na usuwanie toksyn z organizmu, działać przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwgrzybiczo i odkażająco, dlatego nadaje się do pielęgnacji skóry trądzikowej, może poprawiać kondycję łamliwych i delikatnych włosów, także u osób zmagających się z łupieżem.

Zastosowanie siarczanu magnezu

Siarczan magnezu (sól gorzką) można stosować zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie, pijąc go. Wiele osób wykorzystuje sól epsom do kąpieli, ponieważ działa odprężająco i wyciszająco – taki zabieg sprawdza się u osób zestresowanych i żyjących w ciągłym biegu. Co ciekawe, wchłaniająca się przez skórę sol epsom utrzymuje się w organizmie aż do 9 godzin. Właściwości odkażające gorzkiej soli sprawiają, że można ją wykorzystać do czyszczenia niektórych powierzchni. Sól epsom zastosowanie znajduje także w łagodzeniu objawów reumatyzmu i zapalenia stawów, ponieważ dobrze wpływa na zmniejszenie bólu mięśni.

Jak stosować sól epsom?

Ponieważ siarczan magnezu najlepiej wchłania się przez skórę, jego stosowanie najlepiej zacząć od kąpieli w wannie lub okładów. Kąpiel solankowa z gorzkiej soli sprawdzi się nie tylko przed snem (działa odprężająco), ale także po wysiłku fizycznym, ponieważ regeneruje mięśnie. Właściwości siarczanu magnezu wpływają także na układ krążenia, mogą zmniejszać stany zapalne skóry i siniaki oraz ograniczać obrzęki. Ze względu na obecność magnezu sól gorzka znajduje swoje zastosowanie w zmniejszaniu skurczów mięśni oraz uczucia ciężkich nóg.

Sól, inaczej sól gorzka lub siarczan magnezu, znajduje zastosowanie w przypadku wielu przypadłości i problemów zdrowotnych. Po siarczan magnezu mogą sięgnąć osoby:

  • zestresowane,
  • które dużo trenują,
  • cierpiące na problemy ze stanami zapalnymi stawów, reumatyzmem, artretyzmem,
  • mające problemy z przetłuszczającą się cerą i łupieżem.

Jeśli chcesz kupić sól epsom bez wychodzenia z domu, zapraszamy do kontaktu. Internetowy sklep ze zdrową żywnością Biomondo.pl oferuje siarczan magnezu, który nadaje się do kąpieli solankowych. Pamiętaj, by nie dodawać do wody żadnych środków pielęgnacyjnych ani płynów do kąpieli. Wykorzystaj sól epsom, odpręż się i zadbaj o kondycję swojego organizmu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *